Żeglarz Posted on 00:04

Co wybrać podczas podróży nad polskie morze – kamper czy przyczepę?

Różnica między przyczepą campingową a kamperem

Kamper jest całym samochodem. Jego budowa przypomina lekko ciężarówkę, posiada szoferkę oraz miejsce do spania, łazienkę oraz kuchnię. Jest to samochód stworzony specjalnie dla turystyki, daje ogromną mobilność i jest wyjątkowo praktyczny dla kierowcy, który nie musi się martwić, że ciągnie przyczepę. Zabiera również sporo mniej miejsca niż przyczepa campingowa. Aby prowadzić większość kamperów wystarczające jest standardowe prawo jazdy kategorii B.

Przyczepa campingowa nie ma silnika ani szoferki – trzeba ją ciągnąć aby przetransportować do docelowej lokalizacji. Zaletą przyczepy jest to, że można ją postawić w jednej lokalizacji na dłuższy czas, a ciekawe miejsca w okolicy odwiedzić autem. Powinno się pamiętać, że nie wszystkie auta dadzą radę ciągnąć przyczepę campingową – musi mieć określone parametry i hak.

Jak wypożyczyć kampera i przyczepę?

Kupno kampera oraz przyczepy campingowej ma prawo wydawać się dużą inwestycją, w szczególności jeśli planujemy podróżować nim raz w roku. W takim momencie przydatna może okazać się wypożyczalnia kamperów i przyczep campingowych. Podczas wynajmu przyczepy klient otrzymuje przyczepę, która jest stuprocentowo uszykowana do wypoczynku. Nie ma potrzeby aby samemu kupować podkłady nieprzemakalne na materacach albo butle gazowe. W środku lata wynajem przyczepy możliwy jest na przynajmniej tydzień.

Żeby wynająć kampera albo przyczepę z wypożyczalni, trzeba wydrukować i podpisać umowę wynajmu przyczepy. W Legion – wypożyczalnia kamperów jest się zmuszonym do złożenia deklaracji ile osób będzie z niej korzystało i mniej więcej trasy wypoczynku. Możecie zostać poproszeni o wpłatę kaucji zwrotnej, która będzie zabezpieczeniem na wypadek niesprawności albo zabrudzenia przyczepy lub kampera.

Parkowanie kampera i przyczepy campingowej w Gdańsku

Najpopularniejsze jest lokowanie kamperów i przyczep na polach namiotowych, na których za opcjonalną opłatą można przyłączyć media. W Gdańsku można znaleźć mimo to parę lokalizacji, w których jest możliwość żeby postawić przyczepę campingową lub kampera i będą to zwyczajne parkingi, a nie kempingi. Jako przykład takich miejsc jest parking w Brzeźnie, tuż obok plaży. Niestety nie podłączymy tam wody albo prądu, ale jest to pewna alternatywa dla pól namiotowych. Następnym tego typu terenem będzie parking na Westerplatte, który również jest przy samej plaży. 

Dla turystów, którym nie zależy na bliskości plaży nad morzem, może satysfakcjonować parking obok jeziora Jasień. Jest w pięknej okolicy, obok lasu i z dużą ilością ścieżek rowerowych.