Żeglarz Posted on 11:14

Dlaczego spływ kajakowy Krutynią jest wspaniałym pomysłem?

Obecnie spływy kajakowe stały się bardzo popularne. Korzystają z nich większe i mniejsze grupki znajomych, wieloosobowe rodziny, jak i starsze osoby. Można spotkać spływy kajakowe trwające jeden dzień i takie, które trwają 2-3 dni, a niekiedy nawet tydzień. Z powodu zróżnicowania rzek w Polsce każdy zainteresowany znajdzie miejsce dla siebie. Dzisiaj zajmiemy się pokazaniem jak wygląda spływ kajakowy rzeką Krutynią, która uważana jest za doskonały szlak dla początkujących. Co powinniśmy wiedzieć o rzece Krutyni, co jest powodem, że jest ona tak popularna i jaki jest spływ jej wodami?

Rzeka Krutynia – gdzie leży i jak wygląda?

Krutynia leży na Pojezierzu Mazurskim, płynie przez Puszczę Piską a także Mazurski Park Krajobrazowy. W Mazurskim Parku Krajobrazowym jej trasa wiedzie przez rezerwaty „Krutynia” a także “Krutynia Dolna”. Rzeka Krutynia ma długość 99 km i w ostatnich latach stała się bardzo częstym wyborem na spływy kajakowe. Na Krutyni nie ma widocznych niemal w ogóle starorzeczy. Prawie od samego początku istnienia płynie w dokładnie tym samym miejscu. Co jest jeszcze ciekawe, Krutynia zamiast erodować bocznie, eroduje wgłębnie, a co za tym idzie jest jedną z najgłębszych rzek w Polsce, bowiem miejscami jest głęboka nawet na 7 metrów. Mimo to znajdziemy też miejsca, kiedy woda sięga do kostek.

Jak wygląda spływ kajakowy Krutynią?

Rzeka Krutynia jest uważana za możliwie najciekawszy szlak na spływ kajakowy w Europie. Spływ Krutynią jest niesamowicie ciekawy i wszechstronny. Płynąc nim przeprawiamy się przez Puszczę Piską, a za jeziorem Mokrym też przez Mazurski Park Krajobrazowy. Długość szlaku, który można przepłynąć to 102 km, z czego 60 km to jeziora. Płynąc Krutynią ujrzeć można ciekawą florę oraz faunę. Nie jest rzadkością dostrzeżenie w trakcie spływu kajakowego rzeką Krutynią orła bielika albo orła przedniego. Często widziane w wodzie są gąbki a także krasnorosty, które swoim wyglądem na kamieniach przypominają “krwawe plamy”. Na brzegach rzeki zobaczyć można rosnące dęby oraz robiące wrażenie sosny. Szlak wiedzie przez wiele niedużych jeziorek połączonych krótkimi strugami, nazwanych rzeką Krutynią. Szlak kajakowy rozpocząć można w różnych miejscowościach, ale jego start jest w Sorkwitach nad jeziorem Lampackim. Najczęściej kajakarze płyną maksymalnie do miejscowości Ruciane-Nida, jednak dopłynąć nim można jeszcze dalej – aż do jeziora Bełdany.

dziewczyna z kajakami
Kajaki cieszą się w Polsce rosnącą popularnością.

Kto powinien zainteresować się spływem kajakowym Krutynią?

Spływ kajakowy po rzece Krutyni zaliczany jest do łatwych. Dobrze odnajdą się na nim kajakarze o najbardziej podstawowych umiejętnościach. Nurt jest powolny, a aż 60 km rzeki to woda bez nurtu. Spływ kajakowy Krutynią można spokojnie polecić dla dzieci i młodzieży. Ciekawa natura, którą ujrzymy w trakcie spływu rzeką Krutynią, mobilizuje do spływu spore rzesze ludzi. Dzięki sporej ilości miejsc do wypożyczenia kajaków w pobliżu rzeki, to jest on odpowiedni dla dużych grup zorganizowanych, ale także dla par. Na spływ kajakowy Krutynią można wybrać się na jeden dzień i przepłynąć jedynie pewną część, ale można także pokonać go w trakcie weekendowej wycieczki na Mazury, albo nawet tygodniowego spływu kajakowego. Co około kilkanaście kilometrów spotkamy stanice wodne, w których można:

  • pozostawić kajak,
  • wypożyczyć domek kempingowy, pokój w hotelu, albo miejsce na namiot,
  • kupić jedzenie, lub zrobić ognisko,
  • wziąć prysznic i skorzystać z łazienki.

Spływ kajakowy rzeką Krutynią może więc być wspaniałą przygodą bez względu na wiek i nie musi być jednodniowy.