Żeglarz Posted on 00:06

Ile kosztuje i jak wybrać dom opieki?

Dom opieki jest miejscem przeznaczonym dla seniorów. Może udać się tam każda osoba, która jest w podeszłym wieku i nie potrafi sama odpowiednio funkcjonować; inaczej mówiąc, potrzebuje opieki. Mnóstwo ludzi decyduje się na umieszczenie bliskich w takich ośrodkach, zwłaszcza, że w obecnych czasach oferta miejsc tego typu jest nad wyraz atrakcyjna.

Wybór odpowiedniego domu opieki

Jak znaleźć odpowiedni dom opieki? Kwestia ta jest bardzo prosta – należy poszperać nieco w internecie, aby dowiedzieć się, jakie ośrodki są dostępne w Twoim rejonie i jakie mają opinie. Możemy wybrać państwowy dom opieki rybnik, którego koszty regulowane są z reguły przez samorząd, burmistrza lub gminę. Cena pobytu w takim miejscu jest znacznie skromniejsza, niż w prywatnym, ale nie można oczekiwać przesadnych luksusów dla pensjonariuszy.

Prywatny dom opieki za to jest z reguły prowadzony przez fundację, stowarzyszenie albo osobę fizyczną. Tutaj koszty są o wiele bardziej pokaźne, ponieważ sięgają nawet czterech do pięciu tysięcy złotych miesięcznie, lecz różne miejsca tego typu oferują przepastną ofertę atrakcji dla seniora, a także świetne warunki noclegowe. 

Dom opieki – na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Zanim podejmiemy decyzję dotyczącą wyboru najlepszego domu opieki dla naszego krewnego, dobrze jest zapoznać się z ofertą zarówno prywatnych, jak i publicznych placówek. Trzeba także dopasować cenę pobytu do możliwości finansowych krewnego oraz naszych – warto mieć przy okazji świadomość, że jeśli chodzi o publiczny dom opieki, gmina może zaproponować pokrycie części kosztów pobytu. Warto również odwiedzić dane miejsce osobiście, aby dowiedzieć się nieco odnośnie warunków noclegowych oraz czystości, którą może pochwalić się dany dom opieki.