Żeglarz Posted on 00:06

Maluchy a kajaki czy jest to dobry pomysł?!

Bez wątpienia spływ kajakowy staje się coraz bardziej popularny. Kajaki w Krutyniu nie są tylko ogromną przygodą ale też świetną formą aktywności fizycznej oraz okazją na rodzinnie spędzonego czasu. Jeżeli planujesz spływ kajakowy razem z dziećmi sprawdź tekst, który dla Ciebie przygotowaliśmy , w celu poznania kilku ważnych wskazówek.

W jakim wieku można zabrać dziecko na spływ kajakowy?

Organizacja spływów kajakowych z maluchem do lat trzech niestety nie jest dobrym pomysłem ze względów na bezpieczeństwo. Jest to spowodowane między innymi:

 • trudności z dopasowaniem kamizelki ratunkowej dla dzieci poniżej 3 roku życia
 • dzieci poniżej trzeciego roku życia czują się niezbyt komfortowo zarówno w kajaku a także w kamizelce ratunkowej
 • rodzice mogą nie posiadać wiedzy o tym czy jego dziecko jest uczulone na owady, które często mają miejsce na spływie kajakowym
 • zbyt duże zaaferowanie dzieckiem przez dorosłego. 

Czy wiek przedszkolny jest odpowiedni na kajaki?

Najlepszy czas kiedy wypożyczalnia kajaków to wiek przedszkolny u dziecka. To jest ten czas, kiedy warto spróbować rodzinne kajaki. Pierwszy spływ można zorganizować w wielu polskich miastach jednym z nich jest Krutyń. Warto nadmienić że generalnie spływ po rzece jest ciekawszy aniżeli spływ po jeziorze, bo notorycznie zmienia się krajobraz. 

Spływ kajakowy z dziećmi w wieku szkolnym – coraz lepsza rozrywka??

Wyjazd na kajaki z dziećmi w wieku szkolnym może trwać nawet kilka dni. To wspaniała alternatywa na wczasy w Polsce, gdyż przeciwnie niż kilkugodzinne zwiedzanie, kajaki nie powodują narzekania u dzieci. Nawet jeśli dziecko nie ma doświadczenia z kajakami to będzie zafascynowane taką przygodą.
Musisz mieć jednak w pamięci, że dziecko w wieku szkolnym to już nie maluch, który obawia się nowych okoliczności. Dziecko w takim wieku wymaga interesujących atrakcji, wyzwań a także zdrowej adrenaliny! Pamiętaj, aby:
 • nie wybierać najłatwiejszej trasy – wybieraj dostosowaną do waszych umiejętności, 
 • dla nastolatków którzy pływają pod okiem doświadczonych kajakarzy wziąć kajaki jednoosobowe,

Nasze umiejętności w kajakarstwie a trasa spływu – na co należy zwracać uwagę?

Trasa którą biegnie spływ kajakowy koniecznie ma być kompatybilna z waszymi umiejętnościami. Pamiętaj, że Dla Ciebie rzeka o głębokości metra będzie sięgać do pępka, za to dla Twojego dziecka może sięgać do głowy.

Co należy wziąć pod uwagę, oceniając problemy na spływie kajakowym:

 • nurt rzeki,
 • progi wodne,
 • ilość zwałek,
 • gałęzie wiszące nad rzeką,
 • głębokość rzeki.

Jakie są najistotniejsze standardy spływów z maluchami?

Powinien być zapewniony jeden opiekun na każde dziecko!

Pamiętaj, że na kajakach z udziałem dzieci nie można mieć pod opieką większej ilości dzieci, niż tyle ilu, rzeczywiście jest się w stanie zapewnić bezpieczeństwo podczas ewentualnej wywrotki.

Nie płyń sam!

Jest to reguła, nie tylko na kajaki z dziećmi. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz potrzebował pomocy, w związku z czym zawsze powinien być jakaś osoba tuż obok Ciebie. Ponadto w Twojej grupie musi być minimum jeden doświadczony człowiek, który będzie komandorem na kajakach. 

Ubierz siebie i swoje dziecko w kamizelkę ratunkową!

Jest to z pewnością najważniejsza zasada w trakcie kajaków, z dziećmi, jak i bez nich. Bez wątpienia na kajakach z dziećmi niezbędne jest też włożenie kamizelki asekuracyjnej. Nie ma znaczenia to czy czujesz się na kajakach jak ryba w wodzie, zapobieganie wypadkowi jest lepsze niż udzielanie pomocy.