Żeglarz Posted on 00:03

Okulista a optometrysta – jaka to różnica?

W tych czasach coraz więcej ludzi decyduje się na leczenie wzroku. Bardzo to cieszy, tym bardziej, że dostępnych mamy wielu specjalistów, którzy umieją leczyć choroby narządów wzrokowych i dobierać należyte szkła korekcyjne. Wydaje się jednakowoż, że mało osób zdaje sobie należycie sprawę z różnic między fachowcami takimi jak okulista i optometrysta. Warto zatem wytłumaczyć tę kwestię.

Okulista – co robi?

Przede wszystkim okulista jest fachem regulowanym przez prawo, a optometrysta nie. Okulista odpowiada za szczegółowe badanie oczu, przeciwdziałanie wszelkim chorobom, pozbywanie się różnych przypadłości oraz wykonywanie operacji na narządach wzroku. Z kolei optometrysta, choć nie jest to tytuł regulowany przez polskie prawo, należy do polskiego systemu ochrony zdrowia, a do jego pełnienia wymaga się wyższego wykształcenia w tym kierunku.

Optometrysta – co robi?

Optometrysta zajmuje się przede wszystkim doborem należytych soczewek oraz okularów. Nie posiada niestety wykształcenia, pozwalającego tak jak okulista gdansk wykonywać różnorakie zabiegi i operacje, ale jest w stanie dokładnie określić obecny stan zdrowia oczu pacjenta oraz dopasować należyte soczewki korekcyjne. Może także zalecić udanie się do okulisty w celu pozbycia się danej choroby. Klienci zmagający się z problemami widzenia obuocznego mogą także liczyć na terapię wzrokową, jaką przeprowadza doświadczony optometrysta. 

Reasumując i nieco uogólniając – okulista jest fachowcem od leczenia przypadłości wzroku, zaś optometrysta nade wszystko pomaga w doborze szkieł korekcyjnych.