Żeglarz Posted on 00:00

Reguły wynajmowania kamperów

Wakacyjny wyjazd kamperem daje uczucie niezależności i gwarantuje przeżycie cudownej przygody. Chociaż kamper nie przewiduje aż tak ekskluzywnych warunków jak pokój albo apartamenty w niezłym hotelu, a także oczekuje wielokrotnie wielu wyrzeczeń, rzadko brakuje gotowych na taki rodzaj podróżowania. Niewątpliwą zaletą kamperów są stosunko nieduże rozmiary oraz pełna mobilność. Niekiedy mimo wszystko rzeczywistość okrutnie uderza w osoby zafascynowane turystyką kamperem. W niektórych krajach nie brak ograniczeń dla takich pojazdów. Zakazy wjazdu, ograniczony czasowo postój, występują problemy ze znalezieniem źródła napięcia, a w starszych modelach musimy się zmagać z brakiem niektórych udogodnień, m.in. klimatyzacji. Wypożyczalnie kamperów otwierają się na rynku niezwykle błyskawicznie, dobór pojazdów jest coraz większy, a zasady towarzyszące wypożyczeniu bardzo zbliżone. Aktualnie znalezienie działalności oferującej usługi wynajmu kamperów nie stwarza dużego kłopotu. Oferty widzimy na serwisach ogłoszeniowych, w czasopismach branżowych, w internecie, na Social Mediach. Wystarczy że wpiszemy sekwencję wypożyczalnia kamperów Gdynia” w popularnej wyszukiwarce, żeby ta wyświetliła przynajmniej kilkanaście wyników w konkretnie interesującej nas miejscowości Gdańsk. To wbrew pozorom bardzo pożądana możliwość, gdyż kampera musimy skądś odebrać, a nikt nie ma zamiaru jechać setki kilometrów z walizkami, które następnie musimy przepakować. Znaczna część firm posiada w swojej ofercie usługę podstawienia wynajętego pojazdu pod nasze drzwi, jednak jest to usługa płatna i to niemało. Znaczna część firm oferuje natomiast możliwość zaparkowania własnego samochodu na okres wynajmu kampera na ich postoju, bardzo często strzeżonym oraz przeważnie bezpłatnym. 

 Obostrzenia przy wypożyczeniu kampera

Zanim zabierzemy się do przeszukiwania propozycji konkretnych wypożyczalni kamperów, powinniśmy obowiązkowo zwrócić uwagę na ograniczenia związane z wypożyczeniem kamperów. Wbrew pozorom wypożyczalnia kamperów różni się od wypożyczalni ”normalnych” samochodów osobowych. W wypożyczalni kamperów przede wszystkim ważny jest wiek wynajmującego pojazd. Większość wypożyczalni kamperów w warunkach wynajmu umieszcza klauzulę, że wypożyczający musi mieć skończone 25 lat. Wiele firm uzupełniająco umieszcza zapis o minimalnym czasie posiadania prawa jazdy (zazwyczaj 2-3 lata). Kampera, mimo że w znaczącej ilości przypadków jesteśmy w stanie nim przemieszczać się, posiadając kategorię B, prowadzi się kompletnie inaczej niż „osobówkę”. To szerszy, dłuższy, wyższy i cięższy pojazd, w trakcie kierowania którego musimy mieć oczy dookoła głowy oraz świetnie zakładać to, co może przytrafić się na drodze. Trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z naprawdę dużym pojazdem. Jeśli do długości bądź szerokości możemy się zaadaptować, tak wysokość jest w stanie nas pogrążyć. 

Kolejnym ograniczeniem jest miejsce naszej podróży. Jeśli chcemy ruszyć do Chorwacji, Włoch albo Austrii, ani jedna wypożyczalnia nie będzie robić kłopotu. Gorzej z wycieczką poza granice Unii Europejskiej. Wiele kontraktów najmu kamperów zawiera zapis o odmowie wyjazdu do takich krajów, jak Ukraina, Białoruś, Rosja a także Mołdawia. W kontraktach znajdziemy też specjalne adnotacje o braku zgody wyjazdu na obszary objęte aktywnością wojenną oraz zamieszkami. Kilka firm uściśla konkretne miejsca, w które możemy wybrać się wypożyczonym kamperem. 

Na co zwrócić uwagę nim podejmiemy końcową decyzję o wypożyczeniu kampera? 

W Gdańsku znajduje się sporo wypożyczalni kamperów. Osoby poszukujące kampera na wyjazd mogą wybierać pośród wielu propozycji oraz decydować stosownie do swoich wymogów oraz upodobań. Wyjątkowo ważne jest, aby na upragnione wolne wyruszyć kamperem który spełnia oczekiwania oraz dopasowanym do wymogów. Niezwykle ważne jest dopasować odpowiedniego kampera do wybranego sposobu przemieszczania się a także kierunku wyjazdu. Wybór wypożyczalni, z której oferty będziemy korzystać, jest równie ważny. Poszczególne dostępne pojazdy są zupełnie niedopasowane do realiów wypożyczenia. Są definitywnie za ciężkie, żeby można było nimi przemieszczać się, nie pogwałcając wytycznych. Zdarzają się również tacy wynajmujący, którzy stosują podejrzane praktyki wobec klientów, podwyższając koszty usuwania awarii. Dlatego należy każdą wypożyczalnię porządnie prześwietlić, analizując opinie wypożyczających, polisy ubezpieczeniowe oferowanych kamperów, zapisy regulaminów a także wzory umów wynajmu.