Żeglarz Posted on 09:45

Spływ kajakowy Krutynią z dziećmi – jak się przygotować?

Krutynia to jedna z popularniejszych rzek wybieranych na spływy kajakowe krutynią. Pływają nią grupy znajomych, dzieci na koloniach i rodzice z dziećmi. Można zdecydować się na spływ, który trwa 2-3h, cały dzień, a nawet weekend. Warto również wiedzieć, że trudność spływu może zależeć od miejsca, w którym go zaczniemy i skończymy. Jak więc przygotować się na taką atrakcję jeśli wybieramy się tam z dziećmi?

Z jakimi dziećmi można jechać na spływ kajakowy?

Nie poleca się zabierać na spływ kajakowy niemowlaków, ponieważ mogą one być dla nich niebezpieczne. Nie powinno być jednak problemu z przedszkolakiem, który ma 3-4 lata. Wtedy pamiętajcie, żeby na samym początku wybrać się na spływ bardzo łatwym odcinkiem rzeki. Najlepiej będzie też, jeśli nie będzie on dłuższy niż 1h. Jeśli dziecku spodoba się taka atrakcja to możecie później wybierać trasy nawet 2-3h. Spływ kajakowy z dziećmi w wieku szkolnym jest już dużo łatwiejszy do zorganizowania. Nie musicie wybierać tak krótkich tras. Jeśli po pierwszych dwóch wycieczkach dziecku spodoba się pływanie kajakiem to spokojnie możecie zabierać je nawet na kilkudniowe spływy.

Krutynia – jaką trasę wybrać na spływ z dziećmi?

Jeśli chcecie zorganizować krótki spływ, ponieważ Wasze dzieci są małe i nie wiecie czy spodoba im się taka atrakcja to dobrym pomysłem będzie odcinek Krutyń – Młyn Wodny. Spływ tym odcinkiem zajmuje około 1h, woda jest płytka, a rzeka bardzo bezpieczna. Dodatkowo trasa ta jest bardzo malownicza, co powinno zainteresować dzieci w różnym wieku. Na odcinku do Młyna znajdziecie też miejsca do kąpieli z dziećmi. Drugą opcją, trochę dłuższą, bo na około 2-3h spływ jest Krutyń – Rosocha. To również jest bardzo bezpieczny i płytki odcinek rzeki. Nie musicie się martwić niespodziewanymi przeszkodami na trasie. Bez problemu znajdziecie też miejsce na postój i kąpiel dla dzieci.
Jeśli macie trochę starsze dzieci i planujecie dłuższą przeprawę kajakami to polecamy odcinek Krutyń – Ukta. Taki spływ może trwać 3-4h. Na samym początku rzeka jest płytka, ale w drugiej części zaczyna się głębsza woda. W dalszym ciągu spływ takim odcinkiem jest łatwy i bezpieczny, więc nie będziecie musieli martwić się o dzieci. Na całej odległości znajdziecie ogólnodostępne miejsca na postój i kąpieliska. Krutynia ze względu na swoją popularność jest bardzo bezpieczną rzeką i jakiego odcinka byście nie wybrali to nie powinniście mieć problemu ze spływem.

Co warto ze sobą zabrać na spływ kajakowy Krutynią?

Przede wszystkim ważnym elementem każdego spływu kajakowego z dzieckiem powinna być kamizelka ratunkowa. Koniecznie dopytajcie się wypożyczalni. z której bierzecie kajak, czy posiadają kapoki dla dzieci. Nawet jeśli zdecydujecie się na bardzo łatwy odcinek rzeki to warto pamiętać o tym ważnym elemencie, który pomoże w niespodziewanych sytuacjach. Jeśli dzieci są większe i umieją pływać to zamiast kamizelki ratunkowej możecie wybrać taką asekuracyjną. Ona będzie odpowiednia również dla dorosłych uczestników spływu. Nie zapominajcie o filtrze przeciwsłonecznym i nakryciu głowy. Dobrze sprawdzi się czapka z daszkiem, chusta albo kapelusz. Ochroni Was ona przed porażeniem słonecznym. Przydać mogą się też okulary przeciwsłoneczne i jakieś zabezpieczenie przed komarami. Koniecznie weźcie też wodę i jakieś przekąski. Wybierając się na dłuższy spływ, na którym planujecie robić postoje, możecie zabrać zestaw piknikowy.